E-Ticaret Sistemi Kurarken Başlangıçta Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar…

| 04 Ekim 2012 | 0 Comments

E-ticaret sistemi kurarken nelere dikkat etmeliyiz…

1- Öncelikle kesinlikle sabırlı olmak gerekmektedir :)

2- Siteniz de satacağınız ürünleri ilk başta kararlaştırmak gerekmektedir. Tedarikçi firma iseniz stok takibi e-ticaret sitesi için ayrı tutulması gerekmektedir.

3- E-ticaret paketi almaya karar verdiğinizde bu konuda birden fazla firmadan fiyat alın.

4- E-ticaret paketi sonrası destek en önemli konudur. Paket almadan önce kağıt üzerinde sitenizde olması gerekenleri yani ihtiyacınız olanları belirlemeniz gerekmektedir. En ufak ayrıntıya kadar çünkü firmalar bunun için ek maliyet çıkarmaktadır. Hazır pakette olsa tasarım kısmına önem verin ve tasarımınız kendinize özgü olsun.

5- Maliyet muhasebesi yapılması gerekmektedir. Bir ürün maliyeti satın alma yapılırken ki fiyatı değildir. Genelde 10TL’ye alırım 30TL ‘ye satarım aradaki bana kar kalır kafası hakimdir :)

6- Stok tuttuğunuz ürünleri stokta olduğu kadar girin. Elinizde olmadığı bir ürünü müşteri sipariş geçtiğinde en kısa sürede temin etmek zorundasınız ve bu sizin için bir zaman kaybıdır.

7- Birçok e-ticaret firması olmayanı yapmayı hedeflemektedir. Herkes aynı şekilde yapıyor ve farklı yapmak zorunda değilsiniz…

8- Kesinlikle reklam ve pazarlama bütçesi ayırmak. Ayırılan zamanda çok yüksek ciro ve kar beklentisi içine girilmemelidir. Bizim patron ; “reklam yaptık karşılığını göremiyoruz “ der sürekli :)

9- Sabır ve cefa çekmeden hemen kazanalım dememeliyiz

10- Bu sözü çok tutarım “kalben fesat olanlar müşterileride kendi gibi zannederler”…

11- En azından 128 bit ssl gerekmektedir. Bunu bankalarda sizin adınıza alabilmektedir.

12- Sanal pos konusunda bankaların dikkat ettiği en önemli konu ssl ‘dir. (Özellikle “Https”) sitede boş olan sayfa hiçbir zaman olmamalıdır.

13- E-ticaret sisteminde programcınız var ise hazırlanma süreci en az 4 ay’dır(müşteri güven kısmını içine katmıyorum). Hazır paket sistemlerde ise 2 ile 3 ay arasında değişebilir.(tamamen size kalmıştır)

14- Ekibinizi en başta oluşturun; Pazarlama ve satın alma(çok önemli)departmanı, grafik ve fotoğraf departmanı,çağrı merkezi departmanı,panel yönetimi,yazılım departmanı(kendi yazılımınız için),stok ve ürün takip departmanı,paketleme ve kargo(bu konuda kargo şirketleri ile en başta anlaşma yapılması gerekmektedir.Özellikle UBS tercih sebebidir.

15- İlk günden sipariş beklememeliyiz,google’da ilk sıraya ne zaman çıkarız?(google bize ait sanarlar) sorusunu sormamalıyız, genel kazanç elde edenler pozitif olanlardır.

16- Ürün skalası geniş ve ürün çeşitliliği fazla olmalıdır. Eklediğiniz ürün skalası sizin marka imajınıza aykırı olmamalıdır.

17- XML desteği sisteminizde kesinlikle olmalıdır. Ayırca XML entegrasyonları ne kadar çabuk olursa sizin açınızdan o kadar iyi olur.

18- Ürün stoğu müşteride kısıtlanmalıdır.Yani bir müşteri aynı ürünü alırken limit tanımlanması gerekmektedir.

Category: Genel

About the Author ()

Yorum Yazın