Laptop-Notebook (Dizüstü) Bilgisayar Nedir?

| 03 Aralık 2012 | 0 Comments

Laptop-Notebook (Diz Üstü) Bilgisayar Nedir?

Laptop  veya diz üstü bilgisayar denildiği zaman aklımıza ilk olarak kolaylıkla taşınabilir ve kolaylıkla kullanılabilir bir cihaz gelmektedir. Küçük bir çantada taşınabilen bazen bir dizüstü bilgisayar olarak adlandırılan laptoplar kısa zamanda hayatımızda önemli bir yer aldı. Laptopların ağırlıkları genellikle en az 4 kilo olmaktadır.

Dizüstü bilgisayarlar arasında en çok tercih edilen markalar DELL,ASUS,Toshiba,HP,APPLE olmaktadır.Laptoplar,masaüstü bilgisayarlara göre daha maliyetli olduğu gibi tasarımı ve üretimi daha zordur.

notebook

notebook

Bir laptopun özellik tablosunu ve ne işe yaradıklarını öğrenelim;

Anakart: Anakartlar bilgisayarın bütün donanımlarını

Chipset : Chipsetlere bilgisayarın  trafik polisleride diyebiliriz. Tüm çevre birimleri chipsetler tarafından yönetilir. Chipsetler iki bölümden oluşmaktadır. Bunlar kuzey ve güney köprüsüdür. Kuzey köprüsü ekran kartı slotu,ram ve mikro işlemciyi kontrol eder. Güney köprüsü IDE,USB,PCI,anakart üzerindeki yani onboard ses, BIOS gibi çevre birimlerini yönetir.

İşlemci: İşlemci bilgisayarın beynidir.Konusu basit olarak anlatmak gerekirse işlemci bilgisayar üzerinde yaptığımız herşeyin uğradığı yerdir.

Ekran Kartı: Ekran kartı bilgisayarın yaptığı işlemlerin sonuçlarını monitörlere yada projeksiyon cihazlarına aktaran bizim görebilmemizi sağlayan bir bileşendir. Paylaşımsız olması kesinlikle tavsiye edilir. Ekran kartının performans açısından en yükseği tercih sebebidir.

Sistem Belleği: Bilgisayardaki bilgilerin geçiçi olarak tutulduğu bir birimdir. Sabit sürücü ve RAM temel olarak aynı bilgileri saklarlar ancak işlemcinin RAM‘deki bilgilere erişme ve işleme hızı sabit sürücüdeki bilgilere erişme ve işleme hızından daha büyüktür.

Sabit Disk Kapasitesi:  Sabit disk bilgisayarın herhangi bir anda gereksinim duyduğu bilgileri geçici olarak RAM‘e yazılıp oradan okurken ise sabit sürücüde tutulur. Mümkün olduğu kadarda yüksek depolama alanı olan sabit diskimiz olması tercih sebebidir.

Optik Sürücü: DVD RW günümüzde çok fazla kullanılırken flash disklerin kullanımları arttığı için optik sürücülerin kullanımları düşmektedir.

Category: Genel

About the Author ()

Yorum Yazın